“Himalaiści” budowy
Żuraw wieżowy to “szczyt” każdej budowy, a operator niemalże jak himalaista musi się na niego wspinać. Nagrodą są piękne widoki z góry oraz uczucie jakby się miało świat u stóp. Brzmi całkiem nieźle. Ale tak jak Himalaje nie są dla każdego, tak też jest w przypadku żurawia, potocznie zwanego dźwigiem. Niestety nie każdy nadaje się do tego, by pracować na największych budowlanych maszynach. Dlaczego?
Jest kilka powodów. Po pierwsze potrzebne są uprawnienia czyli jak prawo jazdy na dźwigi i żurawie. Aby je zdobyć należy przejść specjalistyczne szkolenie oraz zdać egzamin państwowy, który przez niektórych oceniany jest jako trudny. Oczywiście do upartych i wytrwałych świat należy. Wiedza to jedno, a cechy osobowościowe to druga kwestia. Osoba pracująca na wysokościach, co oczywiste, nie może mieć lęku wysokości, poza tym musi być opanowana, cierpliwa, precyzyjna. Ważna jest też odporność na stres, zwłaszcza kiedy nieco buja i kabina faluje jak na morzu. Przy silniejszych wiatrach operator odpoczywa na dole, nie ma mowy o tym, by siedział u góry.
Praca dźwigowego wymaga dokładności, wprawnej ręki i oka. Tu liczy się niemalże każdy centymetr. Podawany ładunek zawsze musi trafić w ściśle określone miejsce. Przenoszenie ciężkich towarów, nie należy do łatwych. Tak więc precyzja, opanowanie, skrupulatność a także odpowiedzialność są bardzo pożądane. Operator musi umieć współpracować z osobą, która steruje pracami na dole. Często nie widzi się dokładnie tego co jest niżej, stąd druga para oczu i uwagi kogoś stojącego niżej są bardzo potrzebne. Oczywiście jak wszystko się udaje, satysfakcja jest ogromna. Do tego każdy doświadczony operator jest jak skarb na każdej budowie. Bez niego trudno piąć się w górę zwłaszcza przy realizacjach wysokich obiektów.
A tak przy okazji obalamy jeden mit, operatorzy nie noszą pampersów. Mają swoje sposoby na potrzeby fizjologiczne.
Przyślij nam swoje CV praca@hirambud.eu
Od cieśli do Gwiezdnych Wojen
Czy wiecie że Harrison Ford znany jako m.in. Han Solo z Gwiezdnych Wojen zanim został aktorem był cieślą? Zmuszony był wyremontować własny dom, potem dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności otrzymał kilka zleceń u znanych reżyserów i tak trafił do filmu. W ogóle zawód cieśli jest bardzo starym zawodem, pierwsze wzmianki sięgają czasów biblijnych, kiedy to Noe budował swoją Arkę. Drewno bowiem jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Współcześnie cieśla nadal jest zawodem związanym z budownictwem, do tego zawodem niezwykle ważnym na wielu budowach nie tylko mieszkań ale też budynków użyteczności publicznej czyli hal sportowych, szpitali, szkół, na budowach centrów handlowych lub biurowych.
Cieśla wykonuje różnego rodzaju formy nie tylko z drewna, które są kluczowe przy wylewaniu betonu, przy pracach murarskich czy też montażowych. Zajmuje się więc montażem i demontażem tzw szalunków systemowych, a przy niektórych budowach musi też wykonać konstrukcje deskowań po to, by zabezpieczyć głębokie wykopy i nadać określony, zgodny z projektem, kształt wylewanego betonu. W tym wypadku cieśla musi się znać na rodzajach drewna, sposobach jego wykorzystania, musi znać rodzaje szalunków, poszczególne jego elementy, wiedzieć jak wykonać drewniane zabezpieczenia, barierki, schody, konstrukcje rozporowe i podporowe ścian. Do tego dochodzi też wiedza dotycząca bezpieczeństwa przy szalowaniu – część prac wykonywana jest bowiem na wysokościach. Istotna jest także umiejętność odczytywania rysunków technicznych, choćby po to aby wiedzieć jak wykonać skomplikowane konstrukcje drewnianych stropów np. kopułowych lub łuków. W takich sytuacjach przydatna jest wiedza dotycząca wyginania drewna, łączeń przez pasowanie, zbijanie czy skręcanie.
Jak widać w zawodzie cieśli przydają się umiejętności manualne, ogólna sprawność, koordynacja wzrokowo – ruchowa, dokładność, a także cierpliwość. Wiele czynności ma charakter rutynowy, powtarzalny. W tym zawodzie, podobnie jak i w każdym innym na budowie, ważna jest umiejętność współpracy w grupie. Cieśla ściśle współdziała z betoniarzami, zbrojarzami i z murarzami. Zdaniem niektórych budowlańców cieśla, zbrojarz i betoniarz to jedna budowlana rodzina. Jeżeli chciałbyś do takiej dołączyć aplikuj na praca@hirambud.eu
Betoniarz / Zbrojarz – Herosi budowy
Współcześnie betoniarz – zbrojarz to niemalże jak mityczny heros, którego cechuje m.in.: wielka siła, zwinność i spryt. Oczywiście na porównanie należy spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka, niemniej jednak dobra kondycja fizyczna, koordynacja w tym zawodzie są ważne. W końcu taka osoba odpowiedzialna jest za wykonanie elementów konstrukcji żelbetowych, montaż zbrojenia w szalunkach i na stropach. Wykonanie zbrojenia odbywa się na podstawie projektów wykonawczych, rysunków technicznych. Tak więc siła i wiedza są bardzo potrzebne.
Praca betoniarza / zbrojarza w całym procesie budowlanym jest niezwykle ważna, gdyż zbrojenia muszą podołać obciążeniom całego powstającego obiektu. Oczywiście wykonywanie stalowych wzmocnień konstrukcji nie jest wymagane w każdym miejscu. Najwięcej stali i betonu potrzeba w początkowym etapie, potem im wyżej, tym tego typu elementów jest mniej. Są wykorzystywane m.in. przy stropach, nadprożach okiennych czy drzwiowych, balkonach. Wszystko zależy od projektu.
Wiedzę i doświadczenie najlepiej zdobywa się w boju tj. na budowie. Miesiące pracy, wspierania fachowców, przyglądania się poszczególnym czynnościom najszybciej uczą. Wszystko zależy od nastawienia i chęci. Ułatwieniem jest również przejście zawodowego kursu, które przybliża m.in.: podstawy budownictwa, rodzaje zbrojeń, przygotowania materiałów betoniarskich czy zbrojarskich, a także mówi na czym polega rysunek techniczny, dokumentacja budowlana.
W życiu różnie układają się nasze ścieżki zawodowe, więc jeżeli bardziej widzimy siebie w pracy wymagającej siły fizycznej to zbrojarz może być dobrym wyborem.
Chcesz zostać “herosem” budowy, aplikuj tutaj i zostań członkiem naszego zespołu. https://hirambud.eu/hiram-budownictwo-mieszkaniowe/praca/